شیلنگ و لوله پنوماتیک

شیلنگ و لوله پنوماتیک

شیلنگ و لوله پنوماتیک

شیلنگ و لوله پنوماتیک

شکل 1: شیلنگ ها و لوله های پنوماتیک

شیلنگ ها و لوله ها به طور منظم در سیستم های پنوماتیک برای توزیع هوای فشرده به اجزای مختلف سیستم استفاده می شوند. درک برنامه شما و معیارهای انتخاب شیلنگ ها و لوله های پنوماتیک باعث میشود دقیقا در نظر داشته باشید چه میخواهید.

مقاومت شیمیایی مواد لوله و شیلنگ

هوای فشرده حاوی محصولات جانبی مانند روغن کمپرسور ، ذرات گرد و غبار و میعانات است. محیط زیست نیز باید در نظر گرفته شود. مواد شیلنگ یا لوله باید در برابر همه این مواد و شرایط مقاوم باشند. برای شیلنگ ها و لوله ها از تعریف کمی متفاوت استفاده می شود.

هنگام ارجاع به یک لوله، آنها معمولاً تک لایه هستند. این بدان معنی است که آنها از یک ماده ساخته شده اند. این ماده باید از نظر شیمیایی در برابر روغن های کمپرسور و میعانات ناشی از محیط مقاوم باشد و در عین حال از هرگونه شرایط محیطی محافظت شود.

هنگام ارجاع به شیلنگ، این شیلنگ ها را می توان از چندین لایه مواد ساخت. بنابراین می‌توانید اطمینان حاصل کنید که مواد شیلنگ داخلی در برابر روغن‌های کمپرسور و میعانات مقاوم است، اما می‌توانید ماده دومی را به عنوان پوسته بیرونی برای محافظت از آن در برابر شرایط محیطی داشته باشید.

ترموپلاستیک ها

اکثر لوله ها و شیلنگ های پنوماتیک از ترموپلاستیک ساخته شده اند. همانطور که بحث شد، بسته به کاربرد می توانند تک لایه یا چند لایه باشند. در زیر به طور خلاصه در مورد رایج ترین ترموپلاستیک هایی که به طور خاص برای لوله های پنوماتیک استفاده می شوند صحبت می کنیم. با این حال، لطفا مواد شیلنگ و لوله  ما را بخوانید و نمودار مقاومت شیمیایی  ما را برای اطلاعات بیشتر مواد ببینید.

  • پلی اورتان (PUR یا PU): مقاوم در برابر پیچ خوردگی و سایش، انعطاف پذیر و قوی.
  • پلی آمید (PA یا نایلون): سبک، مستحکم، از نظر ابعادی پایدار، شعاع خمش خوب، مقاومت خمشی-خستگی خوب، و نرخ جذب رطوبت کم.
  • پلی اتیلن (PE): انعطاف پذیر، مقاومت شیمیایی خوب و مقرون به صرفه است.
  • پلی وینیل کلراید (PVC): سبک، انعطاف پذیر، و می تواند به طور مکرر استریل شود بدون هیچ گونه عوارض جانبی.
  • پلی پروپیلن (PP): بسیار سبک، مقاومت شیمیایی و حرارتی خوبی دارد و دارای سختی سطحی خوبی است.

تامین هوای اصلی

شیلنگ و لوله پنوماتیک

شکل 2: اجزای پنوماتیکی مانند سوپاپ ها، سیلندرها یا تنظیم کننده های فشار معمولاً از طریق لوله یا شیلنگ های انعطاف پذیر به خط اصلی تامین هوا متصل می شوند.

برای توزیع هوای فشرده از کمپرسور به محل کار از لوله کشی یا شیلنگ استفاده می شود.

لوله کشی کارگاهی

برای کارگاه های صنعتی بزرگ، اغلب نیاز به اتصالات متعدد در سراسر کارگاه برای اتصال ابزارهای پنوماتیک وجود دارد. در این تنظیمات معمولاً از یک سیستم لوله کشی سفت و سخت استفاده می شود زیرا در برابر ضربه های تصادفی یا سوراخ شدن محافظت می کند. با این حال، این سیستم های لوله سفت و سخت، گران هستند و نصب آنها به کار زیادی نیاز دارد. از آنجایی که دوام یک معیار کلیدی است، اغلب از آلومینیوم، مس، فولاد ضد زنگ یا PVC سفت و سخت استفاده می شود. آنها همچنین به اتصالات و اتصالات متعدد نیاز دارند که باعث افزایش نقاط نشت احتمالی می شود. دمای محیط نیز باید در نظر گرفته شود زیرا لوله کشی می تواند با تغییر دما منبسط و منقبض شود. به عنوان مثال، آلومینیوم به ازای هر 10 درجه سانتی گراد افزایش دما، 0.24 میلی متر در هر متر لوله منبسط می شود.

خطوط تامین هوا

شیلنگ های انعطاف پذیر همراه با لوله کشی صلب هوای فشرده یا به تنهایی در کارگاه های کوچکتر استفاده می شود. آنها همچنین برای تامین هوای موقت یا متحرک استفاده می شوند. از آنجایی که انعطاف پذیری، سهولت نصب و دوام در این کاربردها مهم است، اغلب از HDPE سبک وزن یا خطوط لاستیکی سنگین استفاده می شود. شیلنگ‌های انعطاف‌پذیر همچنین در مقایسه با لوله‌کشی اتصالات کمتری را امکان‌پذیر می‌کنند و به دلیل صلب نبودن آن، نگرانی کمتری از تأثیر دما وجود دارد.

تامین هوا به قطعات

اجزای پنوماتیکی مانند سوپاپ ها، سیلندرها یا تنظیم کننده های فشار معمولاً از طریق لوله یا شیلنگ های انعطاف پذیر به خط اصلی تامین هوا متصل می شوند. با این حال، آنها را نیز می توان تقویت کرد، مانند لوله های فلزی پلاستیکی، زیرا باعث دوام و سبک و انعطاف پذیری آن می شود. انعطاف پذیری به این دلیل مهم است که اجزا می توانند ارتعاش یا متحرک باشند، بنابراین داشتن یک شیلنگ انعطاف پذیر این امر را توجیه می کند.

آنها همچنین در پایان چرخه پنوماتیک هستند، آنها می توانند کمترین قطر مورد نیاز را داشته باشند. آنها از طریق اتصالات به خط اصلی تامین هوا و اجزای جداگانه متصل می شوند.

در نتیجه

برای درک نحوه انتخاب یک اتصالات، اتصالات متداول عبارتند از اتصالات خاردار، اتصالات فشاری یا اتصالات فوری (همچنین به نام «فشار به داخل» یا «فشار برای اتصال» نیز می‌گویند. اتصالات فشار به اتصال رایج ترین است زیرا اتصال و جدا کردن خطوط مختلف در صورت نیاز آسان است.

ذخیره سازی شیلنگ

برای حفظ محیط کار ایمن و برای اطمینان از اینکه هیچ آسیبی به شلنگ وارد نمی شود، اغلب آنها را روی قرقره ها ذخیره می کنند یا سیم پیچ می شوند.

قرقره های شلنگ هوا

قرقره شلنگ هوا یک دوک استوانه ای است که برای نگهداری شیلنگ استفاده می شود. معمولاً روی دیوار، سقف یا روی زمین نصب می‌شوند. آنها به منظم نگه داشتن شلنگ و جلوگیری از هر گونه پیچ خوردگی کمک می کنند. اغلب، آنها با مکانیزم فنری به خودی خود جمع می شوند، اما می توان آنها را به صورت دستی نیز چرخاند. معمولاً قرقره های شلنگ هوا همراه با ابزارهای پنوماتیک یا هر کاربرد دیگری که فقط به تامین موقت هوای فشرده نیاز دارد استفاده می شود. شیلنگ معمولاً از لاستیک، PU یا PVC ساخته شده است.

مکانیسم حلقه شیلنگ

مکانیسم حلقه شیلنگ خود جمع شونده با بیرون کشیدن شیلنگ تا رسیدن به طول مورد نظر کار می کند. حلقه شلنگ هنگام باز کردن صدای تق تق می دهد، به این معنی که با رها کردن آن می توانید آن را در موقعیت خود قفل کنید. برای راه اندازی مکانیزم خود جمع شونده فنری، شیلنگ باید کمی به سمت بیرون کشیده شود. در حین جمع کردن، شیلنگ را نگه دارید تا کاملاً جمع شود. هرگز آن را در حین جمع کردن رها نکنید زیرا انتهای شلنگ شلنگ می تواند باعث آسیب یا آسیب شود.

قرقره شلنگ مزیت ذخیره سازی خودکار شلنگ را ارائه می دهد و محیط کاری مرتب و ایمن را تضمین می کند. این همچنین از پا گذاشتن، کشیده شدن یا برخورد تصادفی با چیزی در محیط (ابزار دیگر، وسیله نقلیه و غیره) از خرابی زودرس شلنگ به دلیل سایش ناشی از آن جلوگیری می کند.

شیلنگ هوای کویل دار

شیلنگ و لوله پنوماتیک

شکل 3: شلنگ کویل دار اغلب در کارگاه هایی با ابزارهای پنوماتیک استفاده می شود

شیلنگ های هوای کویل دار اغلب در گاراژها و کارگاه ها برای تامین هوای ابزارهای پنوماتیک مانند آچار ضربه ای، تفنگ بادکن و غیره استفاده می شوند. شیلنگ معمولاً تا انتهای اتصالات سیم پیچ نمی شود. در دو طرف یک قسمت مستقیم کوچک باقی مانده است که به آن دم می گویند. تفاوت بین طول کشیده و جمع شده به قطر سیم پیچ بستگی دارد. برای یک شلنگ هوای سیم پیچ استاندارد، طول کشیده می تواند به عنوان مثال ده برابر طول جمع شده باشد. برای تولید شیلنگ هوای سیم پیچی، مواد شیلنگ باید حافظه الاستیک خوبی داشته باشد تا پس از صاف شدن به حالت سیم پیچ اولیه خود بازگردد. بنابراین از لاستیک استفاده نمی شود و معمولاً برای این کاربردها از نایلون، PU یا PVC استفاده می شود.

سوالات متداول (سؤالات متداول)

شیلنگ پنوماتیک چیست؟

شیلنگ پنوماتیک هوای فشرده را به اجزای پنوماتیکی مانند محرک ها و شیرها توزیع می کند.

لوله پلی اورتان برای چه مواردی استفاده می شود؟

لوله پلی اورتان (PU) رایج ترین نوع لوله است که برای کاربردهای پنوماتیک استفاده می شود. مواد PU آن را بادوام می کند، در برابر پیچ خوردگی و ساییدگی مقاومت خوبی به آن می بخشد و به راحتی در دسترس است.

لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله پلی اتیلن (PE) دومین نوع لوله رایج مورد استفاده برای کاربردهای پنوماتیک است. مواد پلی اتیلن آن را سبک، مقرون به صرفه، انعطاف پذیر و راه حلی عالی برای کاربردهای کم فشار می کند.

نکته آخر

ما در فروشگاه فارس کنترل بهترین محصولات با برندهای معتبر، از جمله محصولات زیر مجموعه پنوماتیک : شیرهای برقی پنوماتیک، فلو کنترل ، فیلتر رطوبت گیر، انگل ولو، رگولاتور و فیلتر رگولاتور و واحد مراقبت را خدمت شما ارائه میدهیم. برای استعلام قیمت محصولات میتوانید در صفحه ی اول سایت به گزینه ی استعلام مراجعه کنید.

8 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
08:30 تا 16:30
یک شنبه
08:30 تا 16:30
دو شنبه
08:30 تا 16:30
سه شنبه
08:30 تا 16:30
چهار شنبه
08:30 تا 16:30
پنج شنبه
08:30 تا 12:30
جمعه
تعطیل