شیر توپی 3 طرفه

شیر توپی 3 طرفه

شیر توپی سه طرفه چگونه کار می کند؟

شیرهای توپی چند پورت، مانند شیر توپی 3 طرفه، راه حل های متعددی را برای کاربردهای کنترل فرآیند ارائه می دهند. هنگامی که برنامه با بیش از یک رسانه سروکار دارد، این شیرها انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می دهند. با این حال، شیرهای چند پورت ممکن است برای افرادی که قبلا از آن استفاده نکرده اند کمی گیج کننده باشد. قبل از اینکه در مورد شیر توپی سه طرفه بیاموزید، مطمئن شوید که یک شیر توپی معمولی چیست .

شیر توپی 3 طرفه چیست؟

تامین کنندگان دریچه های توپی باید طرح های شیر توپی را ارائه دهند که می تواند چندین فرآیند را بدون نیاز به نصب بیش از یک دریچه بررسی کند. از این رو، شیرهای توپی چند پورت توسعه داده شدند.

انواع شیر توپی 3 طرفه

دو نوع مختلف شیر سه طرفه با محرک برای مدیریت مسیرهای جریان مختلف وجود دارد – پورت L و T-port. شیر توپی در یک طراحی خاص برای ایجاد شکل L یا T ساخته شده است. یک پورت L می تواند جریان را به یک طرف یا آن طرف ارسال کند یا آن را کاملاً خاموش کند.

یک T-Port تمام وظایف جریان مشابه یک L-Port را انجام می دهد، با این تفاوت که نمی توان آن را خاموش کرد. علاوه بر این، T-Port می‌تواند جریان‌ ها را با تحویل و دریافت جریان به و از هر دو طرف سه راهی مخلوط کند. ژاوال کاتالوگ شیرهای توپی سه طرفه طرح های کلاسیک را با نوآوری های مدرن ارائه می دهد.

مزایای شیر توپی 3 طرفه

راه اندازی لوله کشی نقش عمده ای در کنترل جریان با استفاده از این نوع شیر ایفا می کند. علاوه بر این، نحوه طراحی شیر نیز الگوی جریان را تعیین می کند. همانطور که گفته شد، دو نوع وجود دارد: الگوی Y و الگوی L.

#1. می تواند به طور کامل دریچه را ببندد.

#2. این می تواند دو نوع رسانه را ترکیب کند.

#3. می تواند جریان رسانه را به سمت دیگری منحرف کند.

#4. می تواند جریان رسانه را به دو جهت مجزا تقسیم کند.

#5. می تواند جریان یک رسانه را مسدود کند و به رسانه دیگر اجازه دهد در همان جهت جریان یابد.

انواع شیرهای سه طرفه

شیرهای توپی سه طرفه می توانند دارای الگوی L یا T باشند. در حالی که کار هنوز یکسان است، پیکربندی توپ برای این دو کاملاً متفاوت است.

 

شیر توپی 3 طرفه

ال-الگو

شیر توپی 3 طرفه

شیر توپی الگوی L با یک پورت در وسط و کنار دو درگاه واقع در انتهای مخالف مشخص می شود.

طراحی پورت L جریان را در یک زمان تنها در یک جهت هدایت می کند. جریان را می توان به دو خروجی مجزا از یک ورودی هدایت کرد. در جهت مخالف جریان، کاربر می تواند یکی از دو ورودی را برای یک خروجی انتخاب کند.

T-Pattern

نوع T-pattern گاهی اوقات میکسر یا شیر توپی 180 درجه نامیده می شود. شیرهای توپ T-Port همچنین می توانند برای هدایت جریان بین دو پورت به سمت چپ، راست یا مستقیم استفاده شوند. از آنجایی که می توانید دو ورودی را در یک خروجی ترکیب کنید، برای مخلوط کردن سیالات ایده آل است. (همچنین به عنوان شیر های توپی مخلوط نیز شناخته می شود) جهت جریان مخالف نیز قابل تصور است که به یک منبع اجازه می دهد تا جریان را در هر دو جهت به طور همزمان منحرف کند.

دریچه تی توپی 3 راه

شیر توپی 3 طرفه

شیر توپی 3 طرفه تی پورت

یک شیر توپی 3 طرفه با چرخاندن دسته، که توپی را درون بدنه شیر می چرخاند، عمل می کند تا کانال های بریده شده در توپ را با ورودی ها و خروجی های شیر پوشش دهد. برش L شکل دریچه L از یک دریچه به پورت دیگر سیال را 90 درجه می رساند.

شیر توپی سه طرفه تی پورت چیست؟

یک دریچه جداگانه باید به دو شاخه مخالف سه راهی اضافه شود تا تمام جریانات در یک شیر سه طرفه T-port قطع شود. برای متوقف کردن جریان، دو شیر را ببندید و توپ را در شیر 3 طرفه بچرخانید تا به سمت پشت دریچه قرار گیرد. روی هر شاخه، یک قطعه سه راهی با یک سوپاپ راه حل بهتری است.

شیر توپی 3 طرفه تی پورت: کاربردهای رایج

شیرهای توپی هیدرولیک سه طرفه عملکردهای مختلفی را در صنعت نفت و گاز انجام می دهند:

  • آنها جریان نفت را در کاربردهای بالادست تنظیم می کنند.
  • آنها با کنترل جریان گاز و نفت از تجهیزات در میانه جریان محافظت می کنند.
  • همچنین برای کنترل جریان گازها و مایعات پرفشار با حداقل افت فشار طراحی شده است.

شیر توپی سه طرفه L-Port چیست؟

این شیر توپی پورت l یک شیر سه طرفه است که می تواند سیالات را از چندین منبع هدایت کند. این شیر در سیستم هایی که سیالات از چندین منبع به لوله دیگری کشیده می شوند مفید است. دستگیره شیر 3 طرفه پورت l را می توان به راحتی چرخاند تا یک تغییر اتصال ایجاد کند تا یک مخزن مسدود شود و از مخزن دیگر مایعات خارج شود.

شیر توپی سه طرفه: تفاوت آن با شیر توپی دو طرفه چیست؟

یک شیر توپی سه طرفه دارای سه پورت است، در حالی که یک شیر توپی دو طرفه فقط دو پورت دارد. یک شیر سه طرفه می تواند جریان سیال را در سه جهت کنترل کند، در حالی که یک شیر دو طرفه فقط می تواند آن را در دو جهت کنترل کند. در مواقعی که نیاز به کنترل جریان سیال در جهات مختلف باشد، معمولاً از شیرهای توپی 3 طرفه استفاده می شود.

شیر توپی سه طرفه نوعی شیر است که دارای سه پورت است که به نام دیافراگم نیز شناخته می شود. اتصال بین پورت ها دارای یک توپ فلزی با دیافراگم برای تنظیم جهت جریان رسانه است. سیال یا گاز (رسانه) از طریق شیر جریان می یابد و مکانیزمی توپ را می چرخاند و جریان را از یک مکان به مکان دیگر هدایت می کند.

شیر توپی 3 راهه

شیر توپی 3 طرفه دریچه ای با سه پورت است که اغلب به نام دیافراگم شناخته می شود. اتصال بین پورت ها دارای یک توپ فلزی با دیافراگم برای تنظیم جهت جریان رسانه است. سیال یا گاز (رسانه) از طریق شیر جریان می یابد و مکانیزمی برای چرخاندن توپ وجود دارد که جریان را از یک مکان به مکان دیگر هدایت می کند.

نکات نهایی

شیر توپی 3 طرفه دریچه ای با سه پورت است که اغلب به نام دیافراگم شناخته می شود. اتصال بین پورت ها دارای یک توپ فلزی با دیافراگم برای تنظیم جهت جریان رسانه است. سیال یا گاز (رسانه) از طریق شیر جریان می یابد و مکانیزمی برای چرخاندن توپ وجود دارد که جریان را از یک مکان به مکان دیگر هدایت می کند.

18 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
08:30 تا 16:30
یک شنبه
08:30 تا 16:30
دو شنبه
08:30 تا 16:30
سه شنبه
08:30 تا 16:30
چهار شنبه
08:30 تا 16:30
پنج شنبه
08:30 تا 12:30
جمعه
تعطیل