شیرهای دروازه ای

شیرهای دروازه ای

همه آنچه باید در مورد شیرهای دروازه ای بدانید

شیرهای دروازه ای دارای مکانیزم خاموش/روشن هستند. یک دستگاه دروازه داخلی وجود دارد که بالا می رود و اجازه می دهد رسانه جریان یابد و پایین می رود تا دریچه را ببندد. یکی از ویژگی‌ های متمایز دریچه، مسیر مستقیم آن است که افت فشار را کاهش می‌دهد و امکان تمیز کردن آسان را فراهم می‌کند. همچنین نشت کمتری وجود دارد زیرا جریان رسانه کندتر است.

این مقاله به بحث می‌پردازد که چه چیزی باعث می‌شود شیر دروازه برای کاربردهای خاص شیر مناسبی باشد. ما شما را از طریق اجزاء، انواع مختلف، مزایا و معایب، و همچنین مواردی که باید هنگام خرید آن در نظر بگیرید، راهنمایی خواهیم کرد.

شیرهای دروازه ای برای چه مواردی استفاده می شوند؟

کاربردهای صنعتی مانند تولید برق، معدن و صنایع شیمیایی از این شیرها استفاده می کنند. چیزی که این را مفید می کند این است که طراحی انسداد جریان را محدود می کند. علاوه بر این، حداقل افت فشار نیز وجود دارد. همچنین در مواقعی که نیاز به تنظیم فشار یا کاهش فشار از لوله ها باشد از این شیرها استفاده می شود.

شیرهای دروازه ای چگونه کار می کنند؟

مکانیسم شیرهای دروازه ای در درجه اول به این صورت عمل می کند. چرخش چرخ دستی سوپاپ دروازه، میل سوپاپ را نیز می چرخاند. این به نوبه خود، دستگاه دروازه را از طریق رزوه های متصل به دروازه به سمت بالا یا پایین حرکت می دهد.

در مقایسه با  شیرهای توپی ، شیرهای دروازه به نوبت های زیادی نیاز دارند تا کاملا باز شوند. این شیر برای دریچه گاز یا کنترل نیست زیرا باز شدن جزئی باعث آسیب به گیت و سایش صندلی می شود. علاوه بر این، بسته شدن جزئی دریچه باعث ایجاد لرزش می شود. در نتیجه این ارتعاشات باعث ساییدگی و پارگی دستگاه گیت می شود.

چرا شیرهای دروازه ای را انتخاب کنیم؟

  • ساده در نگهداری

تعمیر و تمیز کردن به دلیل پیچ، مهره و پیچ آسان تر است. در نتیجه، حذف از خط لوله را آسان تر می کند.

  • در دسترس بودن اندازه بزرگتر

قطر شیر 3 اینچی در بازار موجود است. از آنجایی که اکثر مشتریان از برنامه های صنعتی هستند، تقریبا همیشه از اندازه های بزرگتر استفاده می شود.

  • قابل استفاده برای رسانه های ضخیم تر

این دریچه‌ ها انعطاف‌ پذیرتر هستند، زیرا حرکت دروازه آن به سمت بالا یا پایین است، هیچ مانعی در جریان سیال یا گاز وجود ندارد، بنابراین اصطکاک کمتری را تضمین می‌کند.

  • مقرون به صرفه

ماندگاری بیشتری دارد. زمانی که شیر در سرویس معمولی باشد، احتمال تعویض کمتری وجود دارد. علاوه بر این، پیچ و مهره ها همانطور که در بالا ذکر شد، بررسی و نگهداری را آسان تر می کنند.

انواع شیر دروازه با طراحی گیت

شیر دروازه ای نوع اسلاید موازی

شیرهای دروازه ای

یک دریچه دروازه چاقویی و تصویر طراحی آن

نوع چاقو

شیرهای دروازه ای

یک شیر دروازه‌ای اسلب و تصویر طراحی آن

نوع دال

شیرهای دروازه ای

نوع گوه ای شکل

دروازه گوه ای شکل است. به غیر از دروازه، دو صندلی در یک موقعیت شیبدار نیز به ایجاد آب بندی سیال کمک می کنند. کاربردهای با دمای بالا مناسب نیستند زیرا صندلی های شیبدار و دروازه تمایل به اتصال به یکدیگر دارند. بنابراین، باز کردن دریچه را دشوار می کند.

نوع چاقو

این نوع خاصی از دروازه موازی است که برای سیال غلیظ یا جامدات استفاده می شود. به جای دریچه تخت، دریچه های دروازه چاقویی دروازه هایی شبیه چاقو دارند.

نوع اسلاید موازی

این نوع دارای صندلی در موقعیت موازی است. ترکیبی از حرکت جریان رسانه خطی، طراحی مسطح، و صندلی های موازی یک مهر و موم محکم ایجاد می کند. بنابراین برای کاربردهای با دمای بالا مناسب است.

نوع دال

همچنین به عنوان شیر دروازه ای عبوری شناخته می شود، استفاده متداول حمل و نقل گاز طبیعی و نفت خام است. این از یک سوراخ با دو حلقه صندلی که وقتی باز است در یک راستا قرار دارند. طراحی این شیر باعث می شود افت فشار به حداقل برسد.

انواع بر اساس طرح ساقه

طبقه بندی ساقه به انتهای رزوه شده بستگی دارد.

نوع در حال افزایش

دروازه و ساقه متصل است. علاوه بر این، رزوه های واقع در سمت تحریک ساقه را پایین می آورند و بالا می برند. به دلیل طراحی، این بیشتر برای حرکت دستی مناسب است.

نوع غیر صعودی

اغلب در کاربردهای زیرزمینی استفاده می‌شود، ساقه‌های بدون بالا آمدن، محرک را به دروازه متصل می‌کنند.

انواع بر اساس طراحی صندلی

انواع صندلی سوپاپ بر اساس مواد مورد استفاده و میزان فشاری که صندلی می تواند تحمل کند طبقه بندی می شود.

نوع نشسته ارتجاعی

دروازه‌های نشیمن ارتجاعی از لاستیک مرغوب ساخته شده‌اند. دارای یک دریچه ساده است که اجازه می دهد ناخالصی ها از آن عبور کنند. به همین دلیل، صندلی های لاستیکی ناخالصی ها را تا باز شدن بعدی دریچه به دام می اندازند.

نوع صندلی فلزی

برای بسته شدن کامل شیرهای فلزی، باید یک فرورفتگی در پایین شیر وجود داشته باشد. با این حال، رسانه های دارای ناخالصی در افسردگی باقی می مانند. در نتیجه، قابلیت آب بندی شیر فلزی را کاهش می دهد. در مواردی مانند این، تمیز کردن و نگهداری مناسب هر از چند گاهی توصیه می شود. صندلی های فلزی معمولا برای فشار و دمای بالا استفاده می شود.

انواع شیر درب بر اساس طرح کلاه

هر دو پیچ یا پیچ، کاپوت را به سایر قطعات سوپاپ متصل می کنند. این امر جداسازی آن را برای نگهداری،

تمیز کردن و تعمیر آسان می کند.

نوع کلاه پیچی

همانطور که از نام آن مشخص است، پیچ ها کاپوت را به شیر وصل می کنند. سازندگان شیر دروازه ای از این در شیرهای کوچک استفاده می کنند. این ساده ترین و در عین حال بادوام ترین آب بند نشتی است.

نوع سرپوش اتحادیه

کلاه های یونیون از یک مهره اتصال برای ایجاد آب بندی ضد نشتی برای شیر استفاده می کنند. این معمولاً در برنامه هایی استفاده می شود که تعمیر و نگهداری مکرر وجود دارد زیرا پیچ بدون توجه به دفعات برداشتن کلاه در طول زمان خراب نمی شود.

نوع کلاه پیچ

بیشتر در میان شیرهای بزرگ و آنهایی که فشار بالا را کنترل می کنند یافت می شود.

نوع کاپوت مهر و موم فشار

برای کاربردهایی که بیش از 15 مگا پاسکال دارند، کلاه های فشاری مناسب هستند زیرا از فشار داخلی برای آب بندی استفاده می کنند. هنگامی که فشار داخلی افزایش می یابد، یک فنجان رو به پایین به کاپوت فشار می آورد و آب بندی را افزایش می دهد.

شیرهای دروازه ای در مقابل شیر توپی

در حالی که این دو بخشی از طبقه‌ بندی نوبت/روشن کردن هستند، تفاوت‌های کمی در طراحی این دو وجود دارد. دریچه‌های توپی  دارای توپ‌هایی هستند که یک ربع می‌چرخند تا رسانه بتواند جریان یابد. از طرف دیگر، دریچه های دروازه، از طریق چرخش چرخ دستی، دستگاه های دروازه را به صورت عمودی بلند یا فشار می دهند. با توجه به طراحی گیت، احتمال نشتی کمتری برای شیر دروازه نسبت به شیر توپی وجود دارد.

25 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
08:30 تا 16:30
یک شنبه
08:30 تا 16:30
دو شنبه
08:30 تا 16:30
سه شنبه
08:30 تا 16:30
چهار شنبه
08:30 تا 16:30
پنج شنبه
08:30 تا 12:30
جمعه
تعطیل