شیر تخلیه میعانات

شیر تخلیه میعانات

همه چیز درباره شیر تخلیه میعانات

شیر تخلیه میعانات نوعی شیر است که برای تخلیه میعانات از خطوط فرآیند یا مخازن ذخیره استفاده می شود. آنها یکی از نادیده گرفته شده ترین و در عین حال ضروری ترین اجزای سیستم های هوای فشرده هستند. این شیرها با حذف میعانات و آلودگی از سیستم به تامین هوای فشرده تمیز و خشک به سیستم کمک می کنند. آنها می توانند این فرآیند را بدون از دست دادن هوای فشرده اضافی و بدون نیاز به خاموش کردن سیستم انجام دهند. آنها نقش مهمی در افزایش طول عمر واحدهای کمپرسور و کل سیستم هوای فشرده، از جمله اجزای فرعی، تجهیزات محرک و ابزارها دارند.

شیر تخلیه میعانات

شیر تخلیه میعانات

 

شکل 1: شیر تخلیه میعانات

خط تخلیه میعانات

خط تخلیه میعانات جزئی از سیستم زهکشی میعانات است که از طریق آن میعانات برای اطمینان از عملکرد با کیفیت و کارآمد آزاد می شود. میعانات انباشته شده در سیستم اگر به درستی تخلیه نشود می تواند مضر باشد. رطوبت می تواند منجر به خوردگی شود یا روغن کاری مورد نیاز برای عملکرد تجهیزات را بشویید. وجود میعانات گازی نیز بر کیفیت هوای خشک عرضه شده به سیستم تأثیر می گذارد. با این حال، خط تخلیه نیاز به اندازه مناسب لوله ها دارد. لوله کشی کوچک می تواند باعث انسداد در خط تخلیه شود که به عنوان قفل هوا نیز شناخته می شود.

هوای فشرده

هوای فشرده هوایی است که برای رسیدن به فشاری بالاتر از فشار اتمسفر فشرده می شود. معمولاً فشار 5-8 بار است. این هوای فشرده قبل از اینکه از طریق تجهیزات پنوماتیکی یا سایر کاربردهایی که از فشار برای هدف خاصی استفاده می‌کنند، به اتمسفر بازگردد، از طریق سیستم لوله‌ها حرکت می‌کند. به عنوان مثال، هوای فشرده در فرآیندهای صنعتی برای تامین انرژی  تجهیزات پنوماتیکی  مانند ابزارهای برقی، رنگ پاش، موتورهای هوا و غیره استفاده می شود. همچنین در سیستم های ترمز قطار، اتوبوس و کامیون های بزرگ و یا برای راه اندازی موتور کشتی های بزرگ استفاده می شود. حتی برای پست های پنوماتیک، به عنوان مثال، در بانک ها استفاده می شود.

رطوبت هوای فشرده

هوایی که ما تنفس می کنیم برای تبدیل شدن به هوای فشرده بدون درمان اولیه مناسب نیست. هوای جوی پر از آلودگی است. یک متر مکعب هوا می تواند به راحتی 100 میلیون ذره معلق در هوا داشته باشد. آنها از دوده، گرده، گرد و غبار، ترکیبات آلی، بخار آب و غیره تشکیل شده اند. وقتی هوا فشرده می شود، مقدار رطوبت یا بخار آب افزایش می یابد زیرا بخار آب تراکم پذیر نیست. فشرده سازی هوا باعث می شود دمای هوا به میزان قابل توجهی افزایش یابد. تی

بنابراین،

هوا همچنان قادر است بخار آب را در آن نقطه نگه دارد. اما با شروع سرد شدن، بخار آب شروع به متراکم شدن می کند. میعانات از آب، روغن کمپرسور ، خاک و سایر آلاینده ها تشکیل شده است. این مخلوط آب و آلاینده ها باید به طور دوره ای از سیستم تخلیه شود تا از آسیب به تجهیزات جلوگیری شود و هوای فشرده کارآمد حفظ شود. تراکم یک مشکل جدی در سیستم های هوای فشرده است و یکی از دلایل اصلی خرابی و خرابی است.

انواع شیر تخلیه کندانس

شیرهای تخلیه میعانات را می توان به عنوان شیر تخلیه کندانس دستی و شیر تخلیه کندانس اتوماتیک طبقه بندی کرد.

شیرهای تخلیه کندانس دستی

همانطور که از نام آن پیداست، دریچه های تخلیه دستی برای تخلیه چگالش انباشته شده به صورت دستی عمل می کنند. نگرانی های اولیه در مورد شیرهای دستی عبارتند از:

  • اپراتورها می توانند تخلیه را فراموش کنند و باعث تجمع میعانات اضافی در سیستم می شود.
  • اپراتورها می توانند آنها را همیشه تا حدی باز بگذارند. این روش به طور مداوم میعانات را تخلیه می کند اما منجر به هدر رفتن مداوم هوای فشرده می شود.

شیرهای تخلیه اتوماتیک میعانات

عملکرد تخلیه خودکار میعانات بدون دخالت دستی. آنها برای تخلیه میعانات از سیستم های هوای فشرده کارآمد عمل می کنند. اکثر آنها با برق کار می کنند، اما برخی می توانند بدون استفاده از برق کار کنند. سه نوع رایج شیر تخلیه اتوماتیک وجود دارد:

  • تخلیه تایمر الکترونیکی
  • تخلیه تایمر الکترونیکی دارای یک شیر برقی و یک تایمر الکتریکی است. تایمر معمولاً دو نوع تنظیم دارد:

دوره روشن: مدت زمانی است که شیر باید باز بماند.

دوره OFF: زمان بین بازها.

بسیاری از تایمرها دارای دو دستگیره کنترل چرخشی بر روی ماژول تایمر هستند. معمولاً دوره ON را می توان از 0 تا 10 ثانیه و زمان بازه دوره OFF را از 0 تا 45 دقیقه تنظیم کرد. سایر تایمرها دارای صفحه نمایش دیجیتال با دکمه های فشاری و طیف وسیع تری از تنظیمات برنامه هستند.

تخلیه تایمر الکترونیکی یک انتخاب محبوب است، نصب آسان ، مقرون به صرفه است و هنگام نصب با صافی ورودی، عملکرد قابل اعتمادی دارد. با فعال کردن، شیر برقی روشن می شود، تخلیه میعانات باز می شود و زمان چرخه شروع می شود. در پایان زمان از پیش تنظیم شده “روشن”، برق شیر برقی قطع می شود و تا زمانی که زمان بازه تمام شود، باقی می ماند.

شیر تخلیه کندانس آنالوگ و دیجیتال اتوماتیک

شیر تخلیه میعانات

شکل 2: شیر تخلیه میعانات آنالوگ و دیجیتال اتوماتیک

تخلیه میعانات با کنترل سطح الکترونیکی

به این زهکش ها، زهکش های صفر اتلاف هوا نیز گفته می شود و دارای سنسور خازنی الکترونیکی است که سطح میعانات را کنترل می کند. کاوشگر حسگر خازنی الکترونیکی که در داخل مخزن تخلیه قرار می گیرد، با شروع فرمان تخلیه به یک شیر برقی غیرمستقیم داخلی، تخلیه را کنترل می کند  . هنگامی که میعانات به پروب می رسد، شیر برقی فعال شده و باز می شود. این میعانات را تخلیه می کند و با پایین آمدن سطح آن، پروب این را حس می کند و دوباره دریچه را می بندد. این چرخه با افزایش و کاهش سطح میعانات در مخزن تکرار می شود.

این شیر از هدر رفتن هوای فشرده جلوگیری می کند زیرا دریچه قبل از تخلیه تمام میعانات بسته می شود. تخلیه سنسورهای الکترونیکی قطعات متحرک کمی دارند که عملکرد قابل اعتماد را تضمین می کند.

تخلیه الکترونیکی میعانات با سنسور سطح خازنی

شیر تخلیه میعانات

شکل 3: تخلیه الکترونیکی میعانات با سنسور سطح خازنی

تخلیه میعانات با شناور

این شیرها ساختار ساده ای دارند و با استفاده از سیستم شناور کار می کنند. با انباشته شدن مقدار معینی از میعانات، شناور به طور خودکار فرآیند تخلیه میعانات را با باز و بسته کردن شیر انجام می دهد.

شناور جزء اصلی شیر است. در حالی که میعانات جمع آوری شده به محفظه تخلیه یا کاسه فیلتر جریان می یابد، شناور بالا می رود. هنگامی که میعانات به یک سطح معین افزایش می یابد، دریچه تخلیه باز می شود و میعانات را تخلیه می کند. این زهکش ها تنها زمانی کار می کنند که مقدار کافی میعانات وجود داشته باشد. معمولاً یک نادیده گرفتن دستی ارائه می شود که امکان تخلیه سیستم را در صورت تقاضا یا در حین تمیز کردن فراهم می کند. اکثر شیرهای تخلیه شناور هنگام تخلیه، مقدار کمی میعانات را در مخزن باقی می گذارند که از هدر رفتن هوای فشرده با ارزش جلوگیری می کند.

معیارهای انتخاب

معیارهای کلی که در انتخاب شیر تخلیه میعانات مناسب تأثیر می گذارد عبارتند از:

فشار عملیاتی :

شیر باید بتواند در محدوده فشار کاربرد کار کند. اگر فشار مورد نیاز کمتر یا بیش از ظرفیت شیر ​​باشد، ممکن است سیستم زهکشی به درستی کار نکند.

دما :

شیر باید بتواند حداکثر و حداقل محدوده دمایی کاربرد را پشتیبانی کند.

محیط عملیاتی :

درک شرایط محیطی محیط عملیاتی ضروری است. نوع و ظرفیت دریچه ها به مقدار و نوع میعانات (آب، آب+روغن،آب+روغن+آلاینده ها و غیره) که ممکن است تولید شود بستگی دارد. شیر همچنین باید بتواند نوسانات فصلی رطوبت را تحمل کند.

اندازه :

اندازه پورت های اتصال و خط تخلیه باید با یکدیگر سازگار باشند تا از زهکشی مناسب اطمینان حاصل شود.

برای آشنایی با نحوه نصب زهکش میعانات گازی و اینکه چه عواملی در نصب آن نقش دارند، مقاله فنی نصب میعانات گازی ما را مطالعه کنید.

برنامه های کاربردی

شیرهای تخلیه کندانس بیشتر در موارد زیر استفاده می شود:

  • با سیستم های HVAC برای مقاصد مسکونی و صنعتی استفاده می شود. این شیرها به تخلیه میعانات انباشته شده در تهویه مطبوع از طریق خط تخلیه و به خارج از منزل کمک می کنند.
  • به عنوان دریچه تخلیه کندانس برای کمپرسورهای هوا استفاده می شود
  • با مخازن مخزن، خشک کن هوا و غیره استفاده می شود.

17 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
08:30 تا 16:30
یک شنبه
08:30 تا 16:30
دو شنبه
08:30 تا 16:30
سه شنبه
08:30 تا 16:30
چهار شنبه
08:30 تا 16:30
پنج شنبه
08:30 تا 12:30
جمعه
تعطیل