شیرهای صنعتی

شیرهای صنعتی

شیرهای صنعتی که معمولا در صنعت نفت و گاز استفاده می شود

شیرهای صنعتی مختلفی در صنعت نفت و گاز استفاده میشود که مستلزم مجموعه ای از عملکردها است که به انواع مختلفی از کنترل جریان سیال نیاز دارد. با توجه به این موضوع، بسته به نتیجه مورد نظر، می توان دریچه های مختلفی را در مراحل مختلف تولید یا توزیع اعمال کرد. اجازه دهید برخی از گزینه های رایج شیر که توسط تولید کنندگان نفت و گاز استفاده می شود و همچنین مزایا و معایب آنها را بررسی کنیم.

شیر توپی

شیر توپی یک شیر دوار است که در خطوط لوله که نیاز به بسته شدن سریع و آب بندی محکم دارند قابل اعتماد است. با این وجود، انواع مختلفی از شیرهای توپی وجود دارد و هر کدام در شرایط مختلف خط لوله بهترین عملکرد را دارند. پس از آن، ابتدا باید شرایط خط لوله را قبل از انتخاب شیر توپی در نظر گرفت.

یک شیر توپی شناور فقط توسط ساقه و نشیمنگاه های آن پشتیبانی می شود. هنگامی که توپ شناور برای بستن دریچه چرخانده می شود، فشار سیال آن را بر روی صندلی های خود فشار می دهد و جریان را به طور کامل قطع می کند. با این حال، زمانی که فشار سیال بسیار زیاد است، باز کردن دریچه یک عملیات با گشتاور بالا است زیرا نیروی زیادی برای فشار دادن توپ در برابر نیروی فشار سیال مورد نیاز است. به همین دلیل برای خطوط لوله نفت و گاز فشار کم تا متوسط ​​شیر توپی شناور توصیه می شود.

از سوی دیگر

توپ روی یک شیر توپی تراننیون نصب شده است و برای نگه داشتن آن به فشار سیال متکی نیست. توپ نصب شده همچنین می تواند در برابر فشار با گشتاور کم باز و بسته شود. بنابراین، اگر به یک شیر توپی برای شرایط فشار بالا نیاز دارید، این بهترین گزینه خواهد بود.

شیر دروازه از دیگر شیرهای صنعتی

یک شیر دروازه ای با اجازه جریان نامحدود رسانه کار می کند و به هیچ وجه سرعت جریان نفت یا گاز را تغییر نمی دهد. این ویژگی ها آن را برای خطوط لوله ای مناسب می کند که جریان باید کنترل شود اما سرعت جریان باید حفظ شود.

علاوه بر این، هنگامی که باز است، دیسک یک شیر دروازه ای کانال خط لوله را بدون مانع باقی می گذارد و امکان انتقال مایعات دوغاب مانند نفت خام را فراهم می کند .

شیر پروانه ای

شیرهای صنعتی

یک شیر پروانه ای بیشتر مناطقی را که دریچه دروازه ای کوتاه می شود را تشکیل می دهد. هنگامی که باز است، کانال به اندازه‌ای گسترده است که رسانه بتواند از آن عبور کند، حتی اگر ذرات جامد در آن معلق باشد. علاوه بر این، در خطوط لوله فشار بالا قابل استفاده است زیرا دیسک یک شیر پروانه ای توسط یک ساقه نصب شده در پایه شیر در جای خود نگه داشته می شود. این ویژگی‌های طراحی همچنین تضمین می‌کنند که این نوع شیر در صورت لزوم محکم بسته یا محکم باز می‌ماند و با گشتاور کم کار می‌کند .

دریچه جهان

یک شیر گلوب با یک پیستون پلاگین مانند به عنوان یک دستگاه خاموش کننده نصب شده است. این یک دریچه خطی است که هنگام چرخاندن محرک برای باز کردن و قطع جریان بالا و پایین حرکت می کند. با توجه به اینکه ساقه رزوه شده است، این شیر می تواند در سطوح مختلف باز شود. یکی از دلایل محبوبیت این نوع شیر در صنعت پتروشیمی در همین جاست. اندازه دهانه را می توان در صورت نیاز برای دریچه گاز محدود کرد.

قسمت پایین دریچه که در آن پیستون با پایه برخورد می کند منحنی است و برای کاهش فشار عمل می کند. همانطور که مایع از داخل حفره بالا می رود، حرکت خود را از دست می دهد. بنابراین، یک شیر گلوب  در یک سیستم خط لوله که در آن فشار باید مدیریت شود، به خوبی کار می کند.

شیر چک یکی دیگر از شیرهای صنعتی

شیر چک یک شیر حساس به فشار است . زمانی باز می شود که فشار سمت ورودی بیشتر از فشار سمت خروجی باشد. با این حال، اجازه جریان برگشتی رسانه ها را نمی دهد. به عبارت دیگر، شیر چک یک شیر یک طرفه است که از جریان برگشتی رسانه ها جلوگیری می کند.

شیرهای صنعتی

در یک کارخانه نفت و گاز، این امر در مرحله پالایشگاهی که فرآورده های نفتی جدا شده به خطوط لوله مجزا هدایت می شوند تا یکپارچگی خود را حفظ کنند ، مفید خواهد بود . همچنین می تواند در خطوط لوله توزیع که جریان باید همیشه به سمت جلو هدایت شود مفید باشد.

یکی از شیرهای صنعتی شیر دو شاخه

شیر پلاگین نیز یک شیر خطی است اما دارای پیستون عریض تری نسبت به شیر گلوب است. اگرچه ممکن است برای دریچه گاز ایده‌آل نباشد، اما می‌تواند خود را در فشار بالا یا یک خط لوله با دمای بالا نگه دارد. سطح وسیع تر دوشاخه فضای کافی را برای توزیع فشار در امتداد پلاگین و در عین حال کنترل جریان سیال فراهم می کند.

شیرهای صنعتی

دوشاخه با استفاده از یک محرک کنترل می شود که می تواند دستی یا خودکار باشد. هنگامی که به سمت بالا کشیده می شود، فضای کافی برای عبور فرآورده های نفتی ویسکوز بدون مانع باقی می ماند. بنابراین می توان یک شیر پلاگین برای محصولات نفتی تصفیه نشده، مدیریت ورودی های فرآورده های نفتی نیمه جامد مانند آنهایی که در تولید بیوگاز دخیل هستند، توصیه کرد.

WOG برای دریچه ها چیست؟

فرآورده های نفتی و گازی به دلیل فرار و قابل اشتعال بودن بسیار حساس هستند. بنابراین جای تعجب نیست که این صنعت با رتبه بندی و طبقه بندی استاندارد سوپاپ اداره می شود .

WOG معمولاً روی یک شیر برای نشان دادن درجه فشاری که باید در دمای محیط کار کند برچسب زده می شود. یک شیر دارای رتبه WOG نیز به طور پیش فرض برای استفاده در مدیریت خطوط لوله آب، نفت و گاز واجد شرایط است. از دیدگاه فنی تر، اجزای نفت و گاز نیز در پارامترهای خاصی تعریف می شوند.

  • روغن – مایع روان کننده ای که آزادانه جریان دارد اما چسبناک تر از آب است.
  • گاز – مایعی در حالت تبخیر شده اما شامل گازهای قابل احتراق نیست .

استانداردهای API چیست؟

بخش نفت در خدمت یک بازار بین المللی است که کشورهای واردکننده و صادرکننده نفت را درگیر می کند. بنابراین مقررات صنعتی هماهنگ برای حفظ نظم و یکپارچگی محصول در این بخش ضروری می شود.

استانداردهای API به نام موسسه نفت آمریکا نامگذاری شده اند . آنها مقرراتی هستند که تولید شیرها و سایر تجهیزات مورد استفاده در صنعت نفت و گاز را هدایت می کنند. اکثر کشورها به آنها پایبند هستند و این به موارد زیر کمک کرده است:

  • بهبود ایمنی در صنعت
  • تسهیل عملیات تجاری بین معامله گران
  • حفظ کیفیت بالای محصولات نفت و گاز در سراسر جهان.

20 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
08:30 تا 16:30
یک شنبه
08:30 تا 16:30
دو شنبه
08:30 تا 16:30
سه شنبه
08:30 تا 16:30
چهار شنبه
08:30 تا 16:30
پنج شنبه
08:30 تا 12:30
جمعه
تعطیل