سوئیچ فشار چیست؟

سوئیچ فشار چیست؟

همه چیز درباره ی سوئیچ فشار

سوئیچ فشار چیست؟ یک وسیله مکانیکی یا الکترونیکی است که زمانی فعال می شود که فشار سیال فرآیند به آستانه یا نقطه تنظیم معینی برسد. این وسیله بسته به اینکه از یک لوله بوردون، پیستون، دیافراگم یا دیافراگم تشکیل شده باشد که بسته به فشار اعمال شده توسط سیستم حرکت می کند یا تغییر شکل می دهد، می تواند متفاوت باشد . این سوئیچ‌ ها معمولاً برای کنترل و مدیریت انتقال اطلاعات یا کنترل عملکرد دستگاه‌ ها و تجهیزات الکترونیکی استفاده می‌شوند.

به عنوان مثال،

یک سوئیچ فشار هوا برای حفظ فشار ثابت استفاده می شود و می تواند پس از رسیدن مخزن به سطح فشار هوای مورد نیاز، کمپرسور را خاموش کند. اگر فشار هوا کاهش یابد و نیاز به بیشتر باشد، سوئیچ می تواند کمپرسور را نیز روشن کند.

عملکرد سوئیچ فشار چیست؟

عملکرد اصلی یک سوئیچ فشار این است که وقتی فشار در محدوده‌ای خاص تنظیم شده تغییر می‌کند، آن را تشخیص داده و سیگنال خروجی می‌دهد که به عنوان ورودی به سیستم کنترلی یا دستگاه‌ های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیگنال معمولاً به صورت الکتریکی (مثل یک سیگنال ولتاژ یا جریان) یا مکانیکی (مثل تغییر وضعیت یک سوئیچ) تولید می‌شود.

سوئیچ‌های فشار ممکن است در برنامه‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرند، از جمله کنترل فشار گازها، مایعات، و هوا در صنایع مختلف، نظارت بر سطح آب در مخازن، کنترل وضعیت در ماشین‌آلات و دستگاه‌ های خودکار، و بسیاری دیگر از کاربردها. طراحی و نحوه عملکرد سوئیچ فشار بسته به نوع و کاربرد مورد نظر ممکن است متغیر باشد.

سوئیچ های فشار نباید با مبدل های فشار اشتباه گرفته شوند. دومی فشار را به سیگنال خروجی الکتریکی تبدیل می کند.

سوئیچ فشار چیست؟

یک سوئیچ فشار از اجزای اصلی زیر تشکیل شده است.

دیافراگم

دیافراگم برای تشخیص فشار استفاده می شود. این ماده معمولاً انعطاف پذیر و حساس به فشار است

فنر

برای تنظیم نقاط تعیین شده یا نقاط سفر استفاده می شود

اهرم

برای فعال یا غیرفعال کردن سوئیچ استفاده می شود

کنتاکت های الکتریکی

اجازه دهید برق از مرجع(های) برق خارجی عبور کند

پایانه ها

برای اتصال منبع تغذیه خارجی به کنتاکت ها

انواع سوئیچ فشار چیست؟

دو نوع اصلی پرشر سوئیچ وجود دارد: فشار سوئیچ مکانیکی و فشار سوئیچ الکترونیکی.

سوئیچ فشار مکانیکی

این کلید های ساده و مستحکم معمولاً برای کارهای پیچیده تر استفاده می شوند. فشار سوئیچ های مکانیکی با استفاده از فنر و پیستون برای کنترل فشاری که در آن فعال می شوند فعال می شوند. فنر نیرویی است که فشار ورودی را خنثی می کند و کشش آن از طریق یک پیچ یا دستگیره تنظیم می شود. به نوبه خود، پیش بار فنر مستقیماً با فشاری که در آن یک تماس الکتریکی رخ می دهد، مرتبط است. هنگامی که فشار کاهش می یابد، کلید به حالت اولیه خود باز می گردد. سوئیچ مکانیکی برای کنترل ولتاژها و جریان های بالا بهتر از فشار سوئیچ الکترونیکی مناسب است. می توانید از آنها برای افزایش یا کاهش فشار با تغییر تماس استفاده کنید.

سوئیچ فشار چیست؟

              سوئیچ فشار الکترونیکی                                              سوئیچ فشار مکانیکی

سوئیچ فشار الکترونیکی فشار

اینطور است که سوئیچ های الکترونیکی حاوی یک مبدل فشار، معمولاً یک فشار سنج، و تجهیزات الکترونیکی اضافی هستند که سیگنال ها را به یک خروجی قابل خواندن تبدیل می کند. سوئیچ فشار الکترونیکی مزایای زیادی نسبت به فشار سوئیچ مکانیکی دارد. برخی از مزایا عبارتند از دقت بیشتر، سایش کمتر در تماس، پایداری طولانی مدت عالی، عملکرد آسان و توانایی انجام هزاران چرخه سوئیچینگ.

کاربردهای عمومی

سوئیچ فشار را می توان در طیف گسترده ای از کاربردهای خانگی و تجاری استفاده کرد که در زیر ذکر شده است.

برای نظارت و کنترل فشار هوا، HVAC، سیلندرهای گاز، پمپ های هوا و غیره از فشار سوئیچ های کمپرسور هوا استفاده کنید. هنگامی که فشار روغن موتور به زیر سطح از پیش تعیین شده کاهش می یابد، از کلیدهای فشار روغن برای تعیین زمان کاهش فشار روغن استفاده می شود. هر دو فشار سوئیچ کوره صنعتی و خانگی به عنوان دستگاه ایمنی عمل می کنند. در صورت کم شدن فشار هوا در هنگام راه اندازی کوره، کوره را خاموش می کنند.

سوئیچ فشار پمپ چاه در هر دو ساختمان مسکونی و تجاری برای برداشت آب از چاه و اطمینان از وجود فشار آب کافی در سیستم برای رساندن آب بدون فشار بیش از حد استفاده می شود.

پمپ های آب خانگی، تجاری و کشاورزی از کلیدهای فشار برای کنترل اتوماتیک دبی استفاده می کنند.

سوئیچ فشار خلاء خلاء سیستم یا فشار منفی را اندازه گیری می کند. این اجزا در بویلرها، بخاری های برقی، کمپرسورهای هوا و سیستم های انتقال یافت می شوند.

معیارهای انتخاب سوئیچ فشار

معیارهای انتخاب متعددی برای انتخاب سوئیچ فشار وجود دارد. برخی از معیارهای مهم در زیر ذکر شده است.

دمای عملیاتی:

دمای عملیاتی بر مواد مورد استفاده تأثیر می گذارد. مواد خاصی در دماهای بالا تجزیه می شوند.

سیال فرآیند:

خواص شیمیایی سیال فرآیند تعیین کننده نوع ماده مورد نیاز برای قطعات خیس شده است. قطعات خیس شده پورت ها، مهر و موم ها و سمت فشار جزء حساس به فشار هستند. این قطعات باید در برابر هرگونه حمله شیمیایی یا فیزیکی از سیال فرآیند مقاومت کنند. تخریب قطعات می تواند از طریق خوردگی، اکسیداسیون یا فرسایش رخ دهد.

نوع فشار:

سوئیچ های فشار اغلب در سیستم هایی با فشار مثبت استفاده می شوند. آنها همچنین می توانند در کاربردهای خلاء استفاده شوند. سیستم های فشار منفی نیاز به سوئیچ های فشار مشخص شده برای فشار خلاء و مرکب دارند. ممبران ها برای کاربردهای خلاء و فشار کم ایده آل هستند. پیستون ها برای کاربردهای فشار بالا ایده آل هستند.

محدوده فشار:

سوئیچ های فشار دارای محدوده ای هستند که فشار روشن و خاموش آنها را مشخص می کند. این اغلب به عنوان محدوده عملیاتی نامیده می شود. برای احتیاط توصیه می شود که نقطه تنظیم 40 تا 60 درصد محدوده فشار باشد.

دمای عملیاتی:

دمای عملیاتی نیز بر مواد مورد استفاده تأثیر می گذارد. مواد خاصی در دماهای بالا تجزیه می شوند.

23 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
08:30 تا 16:30
یک شنبه
08:30 تا 16:30
دو شنبه
08:30 تا 16:30
سه شنبه
08:30 تا 16:30
چهار شنبه
08:30 تا 16:30
پنج شنبه
08:30 تا 12:30
جمعه
تعطیل